Dogdance

 

Stručně o Dogdance

 

    Dogdance, také nazývaný Dogdancing, Tanec se psem, Canine Freestyle aj., je u nás velmi mladý kynologický sport, který spočívá v předvedení sérii cviků v rytmu hudby. Pes zde předvádí různé otočky, skákání přes ruce a nohy psovoda, tzv. válení sudů, chůze u nohy, plazení, pozy jako: panáček, mrtvolka, chůze po zadních nohách, různé druhy podávání pacek aj. Stejně jako u všech psích sportů je zde důležitá co nejlepší souhra člověka se psem. V Dogdance je možné skládat zkoušky, závodit nebo jen ohromit návštěvu, jak báječného máte psa :)) Dogdance je sport pro každého. Mohou se mu věnovat děti i senioři, handikepovaní psi i lidé, psi s pp i bez. Tento sport pochází z Anglie, kde vznikl z klasické poslušnosti, do které byly postupně přidávany různé cviky dnešního Freestyle.

 

 

    V současné době jsou v ČR následující dogdancingové kluby - Dogdancing Club Czech Republic (DDCCR) a Czech Dogdance Club (CDC). Vedle soutěží je možné skládat zkoušky posuzované vyškoleným rozhodčím. Zkoušky jsou vypisovány ve čtyřek divizích / stylech, každá divize / styl má tři úrovně zkoušek. Tým (pes a psovod) musí ve stanoveném čase předvést všechny prvky předepsané pro danou zkoušku.

 

Přehled stylů Dogdance dle CDC:


A - Musical Dressage - v tomto stylu by pes měl předvést rozmanité chody. Ukázat svůj krok, klus a někdy i cval, přičemž jít jak rovně, tak do kruhu nebo do strany. Nesmíme vynechat ani couvání a slalomy. Důležitý je zde také správný výběr hudby. Hudba je vybírána v závislosti na druhu chodu, který pes při zkoušce předvádí. Ve zkouškách je to nejčastěji klus.

 

B - Heelwork to Music - ve stylu Heelwork jsou charakteristické takzvané heel pozice, ve kterých pes vykonává nejrůznější cviky. Pozice heel jsou takové, kdy je pes velmi blízko psovoda. Pes může cvičit před psovodem, za psovodem, u levé nebo pravé nohy, v side pozici a v řadě dalších. Může také obíhat, popřípadě obcouvat po celém pomyslném kruhu kolem psovoda, podávat packy, předvádět různé pózy nebo podávání pacek v heel pozicích. Další specialitou tohoto stylu je to, že jako jediný má přesně nadefinované cviky, kterými se tým diskvalifikuje, popřípadě které vedou k citelnému stržení bodů. První z těchto cviků jsou skoky. Pes i psovod se musí po celou dobu vykonávání zkoušky vyhnout provádění jakýchkoli skoků. Dále pes nesmí úmyslně pracovat ve vzdálené pozici, to znamená více jak 1,5 metru u malého psa a 2 metry u velkého. Důvodem k diskvalifikaci je i to, když se pes jakoukoli částí těla mimo ocasu ocitne mezi nohama psovoda. Toto pravidlo nám tedy z Heelwork vylučuje všechny slalomy.

 

C - Freestyle - je ze všech stylů nejrozmanitější. Najdeme zde všechny možné cviky. Nejčastěji se ve Freestyle objevují otočky, práce tlapek, obíhání, slalomy. Ve vyšších úrovních se často objevuje i práce na dálku.


D - Tanec se psem - zkoušky v tomto stylu se od ostatních odlišují tím, že zde své taneční dovednosti nepředvádí jen pes, ale i psovod. Na úvod si jen velmi stručně ujasníme, jak moc psovod musí v jednotlivých úrovních zkoušek tancovat: V první úrovni zkoušky psovod ukazuje jen jednoduché taneční pohyby nohou. Ve druhé úrovni jsou pohyby nohou o něco kvalitnější a psovod k nim přidává pohyby rukou. Také by se už aspoň v polovině sestavy měl držet rytmu a dávat pozor na správné držení svého těla. Ve třetí úrovni zkoušky už by psovod měl prokázat, že tancovat opravdu umí. Nejenom, že k tanečním pohybům rukou a nohou se přidají i boky. Nestačí ani to, že psovod jde všechny kroky přesně v rytmu hudby a po celou dobu sestavy krásně drží tělo.  Během zkoušky musí předvést hned tři taneční styly (to znamená tři různé tance, například sambu, rumbu a jive), přičemž mezi nimi musí být plynulé přechody. O co těžší to ve stylu Dance with Dog má psovod, o to víc může ulehčit svému psu. Nejsou tu žádné striktně dané cviky, a tak si můžete z ostatních zkoušek dané úrovně vybrat právě ty cviky, které váš psí tanečník ovládá nejlépe.

 

 

Užitečné odkazy